Alltså den här kakan är inte bara underbar att se på, den är också så god som den ser ut. Kladdig kladdkaka, mums mums-fyllning och så en härlig mjölkchokladtopping på det. Du hör ju hur gott det låter. Prova nästa gång det är dags att bjuda på go-fika, den kommer garanterat göra succé. Värt vartenda moment i bakningen.
INGREDIENSER till cirka 6-8 muffins
Kladdkaka
- 150 g smör
- 2.25 dl strösocker
- 1.5 dl brunt farinsocker strö
- 0.5 tsk äkta vaniljpulver
- 3 ägg
- 2.25 dl vetemjöl
- 0.75 dl kakao
- 1 krm salt
Mums mums-fyllning
- 3 äggvitor
- 1.5 dl strösocker
- 0.5 tsk vaniljpulver
- 0.5 tsk agar agar pulver
- 4 tsk ljummet vatten
Övriga ingredienser
- 150 g mjölkchoklad
- 1 tsk rapsolja
- Strössel
GÖR SÅ HÄR
- Sätt ugnen på 175 grader.
- Ta fram 6-8 muffinsformar och ställ ut på plåt, gärna muffinsplåt om du har.
- Smält smöret i en kastrull och låt svalna.
- Blanda ihop smöret med resten av ingredienserna till kladdkakan i en bunke bara precis tills att de går ihop till en jämn smet, med hjälp av en handvisp eller slickepott.
- Häll upp smeten i muffinsformarna nästan precis fulla. De sväller inte upp så som vanliga muffins med bakpulver i smeten gör.
- Grädda kladdkakan i mitten av ugnen i cirka 15-20 minuter. Den ska vara kladdig i mitten men inte för lös och färdig i kanterna. Se till att hålla koll, då tiden varierar från ugn till ugn. Som sagt, muffinsen får inte bli för kladdig. Då blir den svår att ta loss från muffinsformen sedan.
- Låt kladdkakan svalna en stund i rumstemperatur och sedan stelna helt och hållet i kylskåpet, minst 4 timmar, innan du fyller och serverar den.
- När det gått 4 timmar är det dags att börja med mums mums-fyllning.
- Vispa äggvitan till fasta toppar med elvisp.
- Tillsätt strösockret och vaniljpulver, lite i taget under konstant vispning med elvisp tills du får en fluffig och blank smet.
- Lägg agar agar pulver och vatten i en liten skål. Rör om och värm upp på högsta effekt i 25 sekunder i micro. Rör om och låt svalna (men inte stelna!).
- Häll ner agar agar-smeten i marängsmeten samtidigt som du vispar med elvisp hela tiden så att det inte bildas klumpar.
- Spritsa ut din mums mums-fyllning över muffinsen. Ställ muffinsen i frysen i 1 timme.
- När 1 timme har gått är det dags att grovhacka mjölkchokladen och lägga i en värmetålig skål. Smält den över vattenbad.
- Häll i 1 tsk rapsolja i chokladen, rör runt och låt svalna en liten stund.
- Häll gärna chokladen i något som inte är så brett. Jag använder en glaskopp som är bra till detta.
- Ta ur muffinsen ur frysen, ta ur dem ur sin form och doppa sedan ner muffinsen i chokladen precis tills den täcker mums mums-fyllningen.
- När du doppat alla är det dags för dekorering. Precis innan chokladen hunnit stelna går du på med strösslet.
- Ställ tillbaka muffinsen i kylskåpet tills chokladen stelnat helt och hållet.
- Klart att servera.


Recept kommer från Camillas blogg @mykithenstories gå in där och kika. Hon har en superbra video när hon bakar dessa muffins om du vill se exakt hur det går till.
Hoppas det ska smaka!